O mnie Góry Bieganie Relacje Trasy Purchasius


Anna Celińska - relacje
16.08.2008
Breithorn 4.164 m n.p.m.
Droga wejścia: Via Normale

Breithorn znajduje sie w Alpach Walijskich w okolicy miejscowości Zermatt i Cervinia i zalicza sie do niego praktycznnie 5 szczytow: najwyzszy Breithorn (4164), Srodkowy Wierzcholek Breithornu (4159), wschodni (4106) oraz zachodni (4139) oraz Roccia Nera (4075). Najwyzszy Breithorn robi ogromne wrazenie ze wzglednu na swoja szerokosc - 2,5 km

Breithorn w całej okazałości

Na szczyt ten mozna wejsc od strony Wloch, z miejscowosci Cervinia lub od Szwajcarii, z miejscowosci Zematt. Do Cervini, znajdujacej sie w dolinie Aosty, najlatwiej dojechac autostrada A5 Turyn-Aosta, nalezy z niej zjechac obierajac kierunek Chatillon-St.Vincent. Nastepnie regionalna, kreta droga okolo 28 km do Cervini. W Cervini (2000) kierujemy sie w strone kolejki (czynna od godziny 7:45 a ostatni zjazd jest o godz. 16:20), gdzie wykupujemy bilet do Testa Grigia (bilet normalny tam i z powrotem kosztuje 27 euro) lub mozemy skorzystac ze szlaku nr 15 na Plan Maison (2548) i dalej tym samym szlakiem na przełęcz Theodulo (3290). Od Kolejki udajemy sie w strone szczytu idac nartostradą.

Podchodzimy pod szlak korzystając z nartostrady czynnej praktycznie cały rok

Nastepnie trawerusujemy stok w lewo i wchodzimy do tunelu dla narciarzy. Kontynuujemy nartostrada, nastepnie wchodzimy na sciezke i idziemy nią az do przeleczy Breithornpass, gdzie koncza sie wyciagi narciarskie. Nastepnie podchodzimy coraz to bardziej stromym zboczem. Stok jest dosc stromy, okolo 35 ° i czesto wystepuje lod wiec warto miec ze sobą raki oraz czekan lub kije. Nastepnie szerokim grzbietem dochodzimy na szczyt. Ze szczytu rozciaga sie przepiekny widok na rozlegle lodowce m.in. pasmo Monte Rosa i Matternhorn (zobacz film).

Ja na szczycie Breithorn. W tle dostojny szczyt Matterhorn.

Ze szczytu ta sama droga schodzimy do kolejki lub szlakiem nr 15 do Cervini. Bedac na Breithornie warto pokusic sie i zdobyc Srodkowy Wierzcholek Breithornu (4159 m n.p.m.), oraz Zachodni Breithornzwilling (4139 m n.p.m.), albo zorganizowac dluzsza wyprawe i zdobyc Pollux i Castor.

Nasza wyprawa zaczela sie zbyt pozno, bo wczesnym popoludniem (na Testa Grigia bylismy po godzinie 13), aby zdobyc pozostale szczyty, dlatego tylko udalo nam sie wejść na najwyzszy Breithorn. Oczywiscie, nie zdazylismy rowniez na ostatnia kolejke, wiec trzeba bylo zejsc do Cervini szlakiem nr 15, ale bylo bardzo ciekawie...na poczatku zejscia otoczyla nas mgla, a w polowie trasy zaatakowaly nas byki (takiej agresji ze strony mlodych bykow jeszcze nigdy nie widzialam!!! Chyba wtedy pobilismy record w biegach krotkodystansowych :-). Polecam wszystkim ten czterotysiecznik, gdyz nie tylko rozposciera sie z niego przepiekny widok ale rowniez jest stosunkowo latwy do zdobycia. Jesli ktos chce zdobyc aklimatyzacje w latwy i szybki sposob, to jest to odpowiednie miejsce! Dziekuję mojemu partnerowi, Arturowi, za świetną wyprawę!!! Bardzo!!!


Powrót


(c) 2010 - 2023 Byledobiec Anin